Güneş Enerjisi İle Aydınlatma

Güneş enerjisi nedir? Aydınlatma nasıl olur? Teknik olarak nasıl oluyor açıklayalım.

Güneşin yaymış olduğu ışık sayesinde dünyamıza ulaşan enerji, güneşin çekirdeğinde yer almakta olan füzyon süreli ile ortaya çıkan ışıma enerjisidir.Güneşte bulunan hidrojen gazının helyuma dönüşmesi hali ise füzyon sürecinden kaynaklanmaktadır. Dünya atmosferin dışında güneş ısısının şiddeti de aşağı yukarı sabit olmaktadır ve 1370 W/m2 değerinde olmaktadır. Fakat yeryüzünde 0-1100 W/m2 değerleri arasında değişkenlik gösterir. Bu enerjinin dünyaya gelen küçük bir bölümü bile, insanın mevcut enerji tüketiminde çok daha fazla olmaktadır. Güneş enerjisinden faydalanma konusunda çalışmalar ise özellikle 1970 yıllarından sonra daha çok hız kazanmıştır.

Güneş enerjisi nedir aydınlatma

Güneş enerjisinden oluşturulan sistemler, teknolojik olarak ilerleme ve maliyet yönünden seviye düşüklüğü göstermiş, güneş enerjisi çevresel olarak daha temiz bir enerji kaynağı olarak kendine bu yönde kabul görmüştür. Güneş pilleri ya da fotovoltaik piller olarak da bilinen bu cihazlar, oluşturulurken fotovoltaik etki özelli kullanılmıştır. Dolayısıyla güneş ışığından elektrik enerjisi üretmeye yararlar. Güneş pilleri kurulmuş olan sisteme bağlı olarak bir kaç mW’dan belirli bir MW’a kadar elektrik üretebilmektedir.

Yüksek olan üretim maliyetleri sebebiyle, yakın yıllara kadar çok az yönde kullanılmış olmaktadır. 1950 yıllarından bu güne kadar uzayda ve uydularda, 1970’li yıllarda elektrik hattından uzak olan yerlerde yani yol kenarında bulunan acil telefon cihazlarının veya uzaktan algılama gibi uygulamaların enerji ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılmıştır. Son zamanlar da ise bu sistem, güneş enerjisi ile led aydınlatma sistemlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki led aydınlatma sistemleri diğer aydınlatma ürünlerine veya sistemlerine oranla çok daha düşük maliyetlere ve elektrik kullanım gücüne dayalı olmaktadır. Bu nedenle normal bir ampul kadar elektrik enerji kullanmaz ve insanları tasarruf açısından gelişmeye iter.

Öte yandan led sistemleri diğer ürünler gibi dışarıya kötü gaz yayılımı veya ısı yayılımı göstermezler. Bu sebepten dolayı en iyi aydınlatma sistemleri içerisinde ilk seçeneği oluşturur. Hepimizin bildiği gibi güneş enerjisi ile elektrik üremi son dönemlerde hayatımıza girmiştir. Bu sistemin amacı yukarıda da belirtildiği gibi elektrik enerjisini güneş enerjisi sayesinde üretmeye deniliyor. Bu şekilde üretilen elektrik üretimi sayesinde insanların elektrik yönünden maddi israfları önlenmiş oluyor. Aydınlatma sisteminde ise zaten oldukça az elektrik enerji çekerek faaliyet gösteren led sistemi, güneş enerjisi ile birleştirilerek çok daha uygun hale getirilmektedir. Bu sayede hem elektrik masrafları azalıyor hemde insanlar çok daha sağlıklı ortamlar içerisinde bulunarak ömür yıllarını daha uzun süreçlere yayıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*