Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

YÜksek tansiyon belirtileri

Yüksek tansiyon neden olur, belirtileri nelerdir nasıl düşer, yüksek tansiyon ilaçları. Yüksek tansiyon kaçtır?

Yapılmış olan ve kanıtlanmış olan bilimsel konulara dayalı çalışmalara göre yüksek tansiyon hastalığının yaşlar üzerinde değişiklik gösterdiği belirlenmiş olmaktadır. Bu net olan bilgiyi ayrıca Dünya Sağlık Teşkilatı da kabul etmiş olmaktadır. Fakat yüksek tansiyon orta yaş sınırında bulunan kişilerde büyük tansiyonların maksimum oranı 160 mmhg ve küçük tansiyon oranının ise maksimum 85 mmhg olması gerektiği belirlenmiş olmaktadır. Kişilerin dinlenme durumlarında ya da tekrarlı olarak tansiyon ölçümlerinin sonucunda verilen oranlardan daha da fazla rakamlar ile tansiyonları görülüyorsa bu kişinin bir yüksek tansiyon hastası olduğu belirlenmektedir.

Pekiyi yüksek tansiyon neden olur ve nasıl bir hastalık olmaktadır? Yüksek tansiyon hastalığı kişilerde genellikle belirgin bir belirti durumunu içermiyor olmaktadır. Fakat bu hastalığın teşhisi konulduğu sürede sonra hastalığın sebepleri kesinlikle açıklanmalıdır. Daha sonrasında ise hastalığın tedavisine zaman kaybı yaşanmadan başlanmalıdır. Yüksek tansiyon hastalarının tedavi sürelerinin uzun bir zaman dilimini içermekte olduğunu söylemek gerekiyor. Bu hastalıkların yaklaşık olarak &25 gibi bir kısmının sebebi bilinebilir olmaktadır.

Sebeplerinin net olmadığı ya da bilinmiyor olduğu hastalıkların ortadan kaldırılması zor ise bu hastalık kişilerde ölene kadar sürebilmektedir. Bu hastalığın en belirgin sebeplerinden biri de fazla kilolu olma durumu olmaktadır. Diğer sebepleri ise böbrek rahatsızlıkları, kişilerde görünen hormon bozukluğu durumu ve bazen de kalp hastalıklarının bulunuyor olması yüksek tansiyon neden olur sorusunun cevabı olmaktadır. Mesela kişilerde doğuştan olan bir böbrek damarlarında daralma durumu bulunuyorsa, ameliyat edilen hastalarda ilk önce bu damarın açılması sağlanır ve daha sonra burada tansiyon hastalığının belirtileri varsa bu hastalık ortadan kaldırılır. Yüksek tansiyon  hastalığında kalıtım durumu oldukça önemli bir konu olmaktadır. Gerektiğinden fazla tuz ya da kırmızı et tüketimi de yüksek tansiyon hastalığının sebeplerinden biri olarak biliniyor olmaktadır. Yüksek tansiyonun en belirgin belirtileri ise;

  • Kişilerde sürekli baş dönme durumu,
  • Kişinin baş ağrılarının dinmiyor olması,
  • Sürekli mide bulantılarının olması,
  • Kulan çınlamasının artış göstermesi ve geçmemesi,
  • Çeşitli kalp ağrılarının hissediliyor olması ve kişilerde burun kanamalarının artış göstermesi olarak biliniyor olmaktadır.

Yüksek tansiyonla ilgili belirtileri nelerdir, nasıl bir rahatsızlıktır anlatmaya çalıştık şimdiden geçmiş olsun diyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*