Otomobillerde Güvenlik

Otomobillerde güvenlik nasıl elde ediliyor mantık nedir?

Öncelikle altını kalın bir şekilde çizmek gerekir ki, ne olursa olsun, hiçbir otomobil bütünüyle güvenli değildir. Otomobillerde geliştirilen güvenlik sistemleri araçların olağan dışı koşullarda içindekilerin güvenliğini sağlaması için geliştirilir. Trafikte sorumsuz davranışlarınız karşısında hiçbir güvenlik sistemi işleve sahip değildir. Örneğin, saatte 200 kilometre hızla giderken yapacağınız bir kazaya karşı hiçbir otomobilin, hiçbir güvenlik sistemi sizi korumayacaktır. Zira otomobiller bu hızlarda seyretmek için yapılmazlar. Otomobillerin kadranlarında bu değerlerin yazılıyor olmasının nedeni, mevcut motorun en yüksek viteste ve en yüksek devirde ulaşabileceği süratin teorik olarak gösteriliyor olmasıdır. Teorik hızların denenmesinin hiçbir mantıklı açıklaması yoktur. Kaldı ki aracınızın o hızı yapabiliyor olması, yolların, lastiklerin ve hava koşullarının buna izin vermesi ile doğru orantılıdır ki, bu şartların bütününün bir araya gelme olasılığı hayli düşüktür. Bu sebeple arabalarınıza güvenerek sorumsuz davranışlarda bulunmayınız.

Otomobillerde güvenlik

Otomobillerde güvenlik sürekli olarak geliştirilen, belki de motor ve diğer fonksiyonlara göre daha fazla çaba sarf edilen bir alandır. Teknolojinin ortaya çıktığı günden bu yana pek çok özellik eklenerek daha stabil hale getirilmeye çalışılan motorlu taşıtlar günümüzde oldukça güçlü güvenlik prosedürlerine sahiptir. Frenlerdeki kilitlenmeyi engelleyen ABS ile başlayan sürüş güvenlik sistemleri günümüzde, anti patinajdan, elektronik denge sistemine hatta viraj denge sistemine uzanan geniş bir güvenlik alanını kapsar hale gelmiştir. Son yıllarda artan görsel kontrol araçları ise güvenlikte çığır açan, hatta sürücüsüz otomobillerin geliştirilmesine ön ayak olan teknolojilerin geliştirilmesine ön ayak olmuştur. Şerit takip sistemi, otomatik fren sistemi, park asistanı gibi tedbirler tehlikeler sezen bir sistemin araçlara entegre edilmesi ile ortaya çıkmıştır. Araçlar artık neredeyse kasıtlı olarak sürücü tarafından yönlendirilse dahi kaza yapmayacak hale gelmiş durumdadır. Ancak sistemin hala eksikleri vardır ve ilerleyen zaman içerisinde bu sorunların çözülmesi ve bütünüyle sürüş güvenliğine sahip araçların yollara çıkması beklenmektedir.

Tabii gelişmekte olan teknolojinin yanı sıra şase güvenliği de büyük ölçüde yenilenmiştir. Eski bir inanç olan ağır şasenin daha güvenli olduğu düşüncesi terk edilmiş, daha hafif ve stabil materyalle daha az darbe şiddeti ortaya çıkması mantığı benimsenmiştir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*